Zmiana serwerów DNS z automatycznych na OpenDNS

Jeśli narzekałeś lub narzekasz na wolny internet, mamy dla Ciebie rozwiązanie, które może przyśpieszyć wczytywanie stron internetowych.

Same rozwiązanie jest bardzo proste. Chodzi tutaj głownie o zmianę serwerów DNS z automatycznie przyznawanych na OpenDNS.


Rozwiązanie to powoduje iż nie oczekujemy aż zapchany serwer DNS się zwolni i prześle nam potrzebny adres IP strony internetowej, tylko z góry określamy adres IP serwera DNS dzięki czemu nie musimy czekać aż serwer zostanie dopiero nam przyznany automatycznie. Może to brzmieć skomplikowanie, lecz wprowadzenie ręczne adresu serwera DNS jest bardzo proste.

Pierwszym krokiem jest przejście do okna ustawień karty sieciowej w systemie operacyjnym Windows, aby takie okno otworzyć, należy wcisnąć kombinacje klawiszy Windows + S, lub przejść do „Uruchom„, a następnie tam wpisać frazę ncpa.cpl i zatwierdzić ją ENTER’em. Następnie wybieramy naszą kartę sieciową z listy, i klikamy na nią prawym przyciskiem myszki, po czym wybieramy Właściwości.

We właściwościach szukamy protokołu o nazwie TCP/IPv4, następnie klikamy na niego raz lewym przyciskiem myszki, tak by uaktywniła nam się opcja Właściwości, następnie ją wybieramy i na dole zaznaczamy opcję „Użyj następujących adresów serwerów DNS:„.

W polach poniżej wpisujemy:

Preferowany serwer DNS: 208.67.222.222

Alternatywny serwer DNS: 208.67.220.220

Po poprawnym wpisaniu adresów możemy uruchomić ponownie komputer, lub kliknąć prawym przyciskiem myszki na naszą kartę sieciową wybrać wyłącz, a następnie włączyć ją ponownie.

Teraz możemy liczyć na to iż nasz internet będzie działał nieco szybciej niż ostatnio.