Strona WWW. Korzyści płynące z posiadania własnej strony WWW, jak stworzyć swoją witrynę w internecie ? Od czego zacząć ?

Witam was w pierwszym poradniku i mojej małej wypowiedzi na temat witryn w internecie.

Zanim przejdziemy do poradnika, może wyjaśnię wam czym jest strona WWW, jakie płyną korzyści z jej posiadania, jaki serwer/hosting pod swoją witrynę wybrać itd.

A więc strona WWW, najprościej tłumacząc jest to witryna istniejąca w internecie, głównie służąca do zarobku, dzielenia się swoimi przemyśleniami, przedstawiania ofert przez firmy itd.

Pełnej „profesjonalnej” definicji strony WWW nie będę przytaczał ponieważ ten poradnik w większości jest kierowany do osób zaczynających swoją „przygodę” z webmasteringiem (Tworzeniem stron WWW i ich prowadzeniem). A jeżeli komuś pilnie zależy na profesjonalnej definicji i chce się z nią zapoznać to zapraszam pod ten Link.

Do czego może posłużyć nam strona WWW ?

Jeżeli jesteś osobą prywatną to strona WWW może posłużyć Ci jako blog, czyli miejsce gdzie będziemy mogli zamieszczać codziennie wpisy (Blogiem jest Informatyczna Stefa, czyli strona na której obecnie się znajdujesz), strona poświęcona zarobkowi, lub po prostu coś bardziej dla firm, czyli wizytówka, gdzie zamieścimy swoje oferty. Także ogólnie rzecz biorąc to strona WWW jest uniwersalna, może nam posłużyć niemal do wszystkiego.

W takim razie Jak stworzyć własną stronę internetową ?

Najpierw musimy zacząć od dostosowania ofert od hostingów stron WWW, istnieją 2 typy takich hostingów, płatne (najlepsze) oraz darmowe.

Dlaczego hosting płatny jest najlepszy ?

Ponieważ hostingi płatne nie umieszczają na naszej stronie reklam, które nie dość że szpecą całą naszą stronę, to czasami wyświetlają się takie reklamy, które mogą być naszą konkurencją lub są po prostu denerwujące. Wyobraźmy sobie taką sytuację, gdzie załóżmy że posiadamy stronę, która przedstawia ofertę waszej firmy „Skup Motocykli”, piszecie na swojej stronie że wasz skup jest najlepszy itd. a zaraz nad tym pojawia się reklama, z ofertą innego sklepu, bądź konkurencyjnego skupu motocykli. Dlatego dla firm polecam zainwestować parę złotych w płatny, stabilny hosting, oferujący jak największe parametry serwera, za jak najniższą cenę. Co do darmowych hostingów, są oczywiście hostingi bez reklam, lecz w zamian oferują one słabe parametry serwera, bądź będą po prostu niestabilne, co będzie powodowało wyłączanie się naszej strony co jakiś czas. Darmowe hostingi polecam osobą prywatnym, które nie dysponują gotówką, bądź po prostu nie chcą wydawać pieniędzy na płatne hostingi. Darmowy hosting nadaję się pod blogi lub małe fora.

Polecane przeze mnie hostingi to:

Płatne:

– ProSerwer.pl – Sprawdzony wiele razy przeze mnie i nigdy się na nim jeszcze nie zawiodłem.

– Webd.pl – Nie sprawdzałem usług tego hostingu, lecz po opiniach wiem że jest to całkiem dobry hosting.

Darmowe:

– CBA.pl – Sprawdzony hosting, stabilne serwery, niestety wadą są reklamy, które wyświetlają się czasem na połowę strony, przeszkadzając w użytkowaniu.

– UGU.pl – Sprawdzony hosting, stabilne serwery, wadą są oczywiście reklamy, lecz w przeciwieństwie do cba.pl, na mojej stronie testowej nie wystąpiły żadne reklamy o ogromnych wymiarach.

Od razu wam zalecam, abyście nie korzystali z hostingów oferujących gotowe, darmowe strony, fora itd. po prostu po wypełnieniu formularza, z automatyczną instalacją tzw. skryptu. Dlaczego ? Ponieważ takie hostingi generują bardzo dużą ilość reklam na naszej witrynie, oraz nie mamy dostępu do panelu FTP, czyli do plików naszej strony WWW, co uniemożliwia nam wgrywanie naszych szablonów (wyglądów strony) oraz blokuje możliwość edycji skryptu, by dostosować go do naszych potrzeb. Dlatego tego typu hostingi, zalecam wam omijać szerokim łukiem.

Więc mamy już hosting, co dalej ?

Teraz musimy przemyśleć, jaką stronę chcemy utworzyć ? Czy ma to być strona WWW, poświęcona np. blogowaniu, rozrywce itd. czy może forum dyskusyjne, gdzie użytkownicy będą mogli prowadzić swobodne dyskusje na różne, bądź określone przez Ciebie tematy.

OK, wiem już czym będzie moja strona WWW, co teraz ?

Skoro wiesz już czym będzie twoja witryna, to teraz musisz się zastanowić, jakiego skryptu będziesz używać. Jeżeli umiesz programować to napiszesz swój własny skrypt, który będzie odpowiadał twoim wymogą, i będzie przedstawiał twoją stronę tak jak ty chcesz. Jeżeli natomiast nie chce Ci się pisać własnego skryptu, bądź po prostu nie umiesz pisać skryptów, to nie masz czym się martwić, na internecie możesz znaleźć wiele bardzo dobrych, gotowych skryptów, które są darmowe, ale występują również płatne. Niestety dla firm, planujących wykorzystywanie strony WWW do celów np. przedstawiania swoich ofert, zarobku itd. zalecam wykupienie programisty, który będzie w stanie napisać takowy skrypt na waszą stronę WWW.

Polecane przeze mnie gotowe skrypty:

Skrypty for dyskusyjnych:

– phpBB3 – Odrobinę trudny do opanowania, lecz przyjemny skrypt pod fora dyskusyjne, niestety trzeba poświęcić odrobinę czasu na jego opanowanie.

– myBB – Przyjemny oraz odrobinę łatwiejszy w opanowaniu skrypt forum, niestety również musimy poświęcić trochę czasu na jego opanowanie. Polecam szczególnie gdy planujemy zrobić profesjonalne, duże forum dyskusyjne.

– phpBB2 modified by Przemo – Łatwy do opanowania, przyjemny skrypt forum, posiadający bardzo dużo modyfikacji, już wgranych, jak i możliwych do wgrania samemu. Do jego opanowania nie potrzeba wiele czasu. Polecam szczególnie gdy planujemy utworzyć duże, lecz mniej profesjonalne forum.

Skrypty stron/blogów:

– phpFusion  – Przyjemny, całkiem prosty skrypt strony WWW, z możliwością wgrania osobno do skryptu, paru różnych modyfikacji.

– WordPress – Przyjemny, skrypt, moim zdaniem najlepszy jeśli chodzi o blogowanie.

Mam już gotowy skrypt, lub napisany przez siebie, bądź kogoś, co mam dalej robić ?

Teraz zaprezentuję wam jak krok po kroku wgrać i zainstalować nasz skrypt na serwerze WWW. Ja do tego celu użyję darmowego hostingu, o którym wspomniałem już wcześniej, a mianowicie UGU.pl.

A więc przechodzimy na stronę naszego hostingu (w moim wypadku jest to UGU.pl). I rejestrujemy się.

Następnie zaloguj się do panelu klienta, i wybierz z zakładki „Strony WWW” opcję „Dodaj nową stronę”.

Po wypełneniu tego formulaża, odczekaj od 5 do 15 minut, i zaloguj się do FTP swojego serwera używając danych podanych przez hosting.

Następnie łączymy się z FTP, najlepiej przy użyciu programu do łączenia się z FTP. Ja polecam wam Total Commander lub FileZilla. Gdy mamy już pobrany program, wypełniamy formularz, potrzebny do połączenia się z FTP naszego serwera WWW, dane, którymi trzeba wypełnić formularz, znajdują się na stronie naszego hostingu, z informacjami o naszym serwerze WWW.

Po prawidłowym zalogowaniu się do panelu naszego serwera musimy wypakować paczkę z naszym gotowym już skryptem, a następnie wrzucić go na nasz serwer WWW, poprzez zaznaczenie wszystkich niezbędnych plików, a następnie przeciągnięcie ich, do okna z naszym otwartym połączeniem z serwerem.

Po odczekaniu kilku minut, aż pliki zostaną przesłane na nasz serwer, możemy ponownie zalogować się do naszego hostingu i utworzyć niezbędną bazę mySQL. Jest to krok niezbędny by nasza strona fukncjonowała poprawnie i bez żadnych problemów. Na wielu hostingach, tworzenie bazy danych wygląda podobnie, ja wam zaprezentuję tą czynność na przykładzie UGU.pl.

A więc zalogujmy się do naszego panelu klienta, a następnie przejdźmy do zakładki „Bazy MySQL” i wybierzmy „Dodaj nową bazę”. Po chwili powinny ukazać się 2 pola do wypełnienia z hasłem do naszej bazy danych. Wpiszmy hasło i następnie wszystko zatwierdźmy przyciskiem „Wyślij”. Tak jak w przypadku tworzenia serwera WWW, tak i przy tworzeniu bazy MySQL musimy odczekać do kilku minut, zanim takowa baza zostanie przeznaczona nam do użytku. Przez ten czas zalecam zrobić sobię jakąś herbatke 🙂

Kiedy wrócimy już ze szklanką ciepłej herbaty, po odświeżeniu strony powinny nam się ukazać dane do naszej bazy MySQL.

Jeżeli już posiadamy wszystkie potrzebne dane do naszej bazy danych, możemy przejść do instalacji skryptu na naszej stronie WWW. W tym celu podajemy stronę WWW, na którą wgrywaliśmy skrypt.

Ukaże nam się instalator, wgranego przez nas skryptu.

Wypełniamy dane tylko z sekcji „Konfiguracja Bazy Danych” oraz „Konfiguracja Admina”.

W polu „Typ Bazy Danych” nic nie zmieniamy, zostawiamy tak jak jest ustawione domyślnie.

W polu „Serwer Bazy Danych / DSN” wpisujemy serwer bazy danych, który mamsz podany w swoim panelu na hostingu.

W polu „Nazwa Bazy Danych” wpisz nazwę swojej bazy, którą masz podaną w swoim panelu. Przykład nazwy „db12345”

W polu „Użytkownik Bazy Danych” wpisujemy użytkownika bazy danych, którego masz podanego w swoim panelu. Jeżeli w Twoim hostingu go nie ma, musisz go utworzyć ręcznie.

W polu „Hasło Bazy Danych” wpisujemy hasło do naszej bazy danych, owe hasło jest takie samo jak nasze hasło do konta na hostingu, lub ustalamy je, gdy tworzymy takową bazę danych.

W polu „Prefix dla tabel w bazie danych” zostawiamy domyślnie „phpbb_”.

Następnie przechodzimy do zakładki „Konfiguracja Admina”

W polu „Adres E-Mail Administratora” podajemy nasz aktualny email.

W polu „Nazwa Administratora” wpisujemy nasz tzw. „Nick” czyli nazwę, którą będziemy używać do przedstawiania się oraz logowania.

W polu „Hasło Administratora” wpisujemy nasze hasło, potrzebne do tego, gdy będziemy się logowali na swoje konto, bądź do panelu admina.

W kolejnym polu już musimy już tylko potwierdzić wcześniej wpisane hasło do konta admina i po tej czynności, klikamy „Zacznij Instalację” lub „Wyślij”, w zależności od skryptu.

Jeżeli tak jak w moim przypadku instalowaliście skrypt forum „phpbb2 modified by przemo” to musimy jeszcze pobrać plik konfiguracyjny o nazwie „config”, który poprostu wrzucamy do głownego katalogu naszego serwera, poprzez FTP.

Uwaga ! W przypadku innych niektórych skryptów, należy usunąć folder o nazwie „install” po zakończonej instalacji skryptu. Ten proces jest wymagany by nasza strona/forum funkcjonowały poprawnie i bezbłędnie.

Po poprawnie wykonanych czynnościach opisanych przeze mnie wyżej, możemy się cieszyć własną stroną, blogiem bądź forum dyskusyjnym. Miłej zabawy, oraz powodzenia w rozwijaniu swojej witryny. W kolejnych poradnikach postaram się opowiedzieć wam jak poprawnie skonfigurować swoją stronę. Poradniki będą różne dla różnych skryptów. W przypadku braku czasu warto skorzystać z usług profesjonalistów, np. Inter Web