Procesor z 1000 rdzeniami? To możliwe! – KiloCore

Procesor z 1000 rdzeni, wykonany w 32nm procesie technologicznym.

Procesor, czyli niezbędna część do pracy w naszym komputerze. Wykonuje on tyle tysięcy obliczeń w ciągu sekundy, że dla nas jako ludzi jest to niemożliwe. Posiadają one tzw. rdzenie, których z czasem i postępem technologicznym w naszych procesorach jest coraz więcej. Niebawem cieszyliśmy się z posiadania 2 rdzeniowych procesorów, na których instalowaliśmy 64-bitowe wersje systemów operacyjnych, a liczba 4 rdzeni w procesorze nas w pewnym momencie przełamało. Dziś nie jest to już dla nas niczym nowym i przełomowym, ponieważ współczesne procesory dostępne na rynku części komputerowych, posiadają nawet do 10 rdzeni!


Lecz w pewnym momencie jednak, ta rutyna zwiększania liczby rdzeni w procesorach o kilka została przełamana, a świat usłyszał o KiloCore.

Ale czym jest ten KiloCore?

KiloCore jest procesorem i jak sama nazwa wskazuje posiada on 1 kilo (czyli 1000) rdzeni (core).

Liczba ta jest niesamowita. Co ciekawe rekord ten nie należy do żadnej z firm ani AMD ani Intela. Twórcami tego cuda są inżynierowie z Wydziału Inżynierii Elektronicznej i Komputerowej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Taktowanie każdego z 1000 dostępnych rdzeni wynosi średnio 1,78GHz, czyli procesor ten wykonuje około. 1,78 bilionów instrukcji w ciągu sekundy! Procesor ten nie potrzebuje zbyt dużej ilości energii.

Procesor IBM jest wykonany w 32-nanometrowym procesie technologicznym, co podkreśla niesamowitość ten energooszczędności. Urządzenie to nie będzie niestety dostępne dla każdego użytkownika, ponieważ może być wykorzystywany do np. maszyn szyfrujących, a na półki sklepowe prawdopodobnie nigdy nie trafi.

Jedno należy przyznać, jest to ogromny krok w przód jeśli mowa jest o technologii elektronicznej, kto wie, być może za kilka lat ta liczba wcale nas już nie zdziwi, a każdy użytkownik w swoim domu będzie posiadał procesor z taką ilością rdzeni. Czas pokaże.