Odwirusowywanie komputera. Złośliwe i szkodliwe oprogramowanie.

Wysyp reklam na różnych stronach internetowych, powolne działanie i dziwne zachowanie komputera? To w 99% wina złośliwego, bądź szkodliwego oprogramowania. O ile w kwestii tej drugiej opcji, czyli powolnego działania komputera nie koniecznie winą jest zawirusowany komputer, to możliwe jest że Twój komputer mógł zostać zainfekowany.

Masz problem z wymienionymi wyżej problemami ? Przeczytaj tą instrukcję aby wykonać szereg czynności pomagających pozbyć się złośliwego oprogramowania w swoim komputerze.

Uwaga ! Autor tego artykułu nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie systemu, utracenie danych i innych możliwych do wystąpienia szkód, wynikających z przeprowadzonych przez użytkownika operacji. Operacje podane w tym artykule są przetestowane na wielu innych komputerach z wynikiem pozytywnym. Natomiast użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywane przez siebie czynności podanych w tym artykule.

A więc zacznijmy od pierwszego problemu, czyli problem pojawiających się masowo reklam („zalewających” wręcz nawet reklam). Najczęściej jest to wina jakiegoś programu zainstalowanego (świadomie lub też nie) na naszym komputerze. Najczęściej nazywane są one marką jakiegoś sklepu, kupony lub toolbar’y. Jeżeli to nie jest uporczywe oprogramowanie, które „przyssało” się wręcz do naszego systemu operacyjnego w komputerze to można takie programy usunąć w bardzo prosty sposób bez ingerencji dodatkowych programów do usuwania tego typu oprogramowań.

Przejdź do panelu „Start” oznaczonym logiem twojego systemu operacyjnego (Windows), następnie otwórz program „Uruchom” (dla systemów Windows XP), wpisz komendę „Panel Sterowania” na dole pokazanego się okna (dla systemów Windows 7), bądź jeżeli posiadasz system operacyjny Windows 8 i 8.1 kliknij prawym przyciskiem myszki na logo Windows w lewym dolnym rogu (na pasku zadań) i wybierz opcję „Uruchom”, dalej postępuj zgodnie z poradami dla systemu Windows XP. Jeżeli odnaleźliśmy już nasz Panel Sterowania, przejdź do sekcji „Odinstaluj program” (dla Windows 7, 8 oraz 8.1), lub „Dodaj lub Usuń Programy” (dla systemów Windows XP). W przypadku problemów z odnalezieniem tej sekcji w prawym, górnym rogu naszego okna Panelu Sterowania mamy pole wyszukiwania, które jest dodatkowo oznaczone podpisem „Szukaj w Panelu Sterowania”. W tym polu wpisz podane wcześniej frazy (w zależności od posiadanego systemu). Po przejściu do sekcji „Odinstaluj program” mamy listę naszych programów, które są zainstalowane na naszym komputerze. Teraz powoli i bez pośpiechu usuwamy podejrzane i niepotrzebne nam programy. Uwaga ! Podczas tej czynności należy zwrócić szczególną uwagę na to, by przypadkiem nie usunąć sterowników, lub innych wymaganych do poprawnego działania komputera oprogramowań. Dlatego osoby z bardzo małym doświadczeniem, proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności, lub oddanie komputera do specjalisty. Taka mała podpowiedź dla osób średnio zaawansowanych w tej dziedzinie, programy zawierające w nazwie określenia typu „Microsoft”, „Windows”, „Driver”, „Sterownik” itp. należy zostawić, ponieważ w 99,9% są to programy odpowiedzialne za poprawne działanie komputera. Jeżeli już taki program zostanie przez nas usunięty, należy natychmiast go przywrócić instalując go od nowa, bądź zrobić tzw. „Przywrócenie Systemu”.

Jeżeli po przeprowadzeniu wymienionych wyżej czynności reklamy będą występować dalej to niestesty ale trzeba przeprowadzić trochę trudniejszy zabieg z udziałem programu wspomagającego usuwanie szkodliwego oprogramowania. Nam potrzebne będą 2 programy. Jeden z nich to Malwarebytes Anti-Malware, program ten służy do usuwania ciężko pozbywalnych się szkodliwych i złośliwych oprogramowań, z którymi nie radzi sobie nawet Antyvirus ! Program ten można zdobyć w wersji „Trial” czyli darmowej na oficjalnej stronie producenta Pobierz Malwarebytes Anti-Malware (należy wybrać przycisk „GET FREE VERSION”).

Teraz wystarczy przejść przez proces instalacyjny tego oprogramowania i gotowe. Uruchamiamy program i naszym oczom ukazuję się program Malwarebytes Anti-Malware w wersji „Trial” (Darmowej).

Jeżeli mamy w naszym oknie od programu powiadomienie „A scan has never been run on your system” i obok przycisk „Fix Now >>” klikamy i czekamy, aż skanowanie naszego systemu dobiegnie końca. (Uwaga ! Powiadomienie to jak i cała reszta programu może być w różnych wersjach językowych !). Jeżeli takie powiadomienie nie pojawiło się, należy kliknąć przycisk „Scan Now >>” na dole okna programu. Jeżeli skanowanie dobiegło już w 100% do końca, zaznaczamy wszystkie wykryte robaki, wirusy itp. generalnie wszystko co nalazł nasz program i pokazał nam to na liście, gdy już skanowanie dobiegło końca, a następnie klikamy „Usuń zaznaczone” lub „Remove Selected”

Po tych czynnościach zamykamy nasz program Malwarebytes Anti-Malware i przechodzimy na stronę Avast Antyvirus, gdzie pobieramy antywirus na nasz komputer, który w przyszłości będzie chronić nasz komputer od kolejnych zainfekowań (Uwaga ! Jeżeli posiadasz już zainstalowany na komputerze antyvirus, pomiń krok pobierania i instalacji nowego oprogramowania antyvirusowego, bądź usuń swój stary antyvirus i zainstaluj ten polecany przeze mnie. Wybór należy do Ciebie !). Kolejnym krokiem już po zainstalowaniu nowego oprogramowania antyvirusowego jest przeskanowanie naszego komputera. W tym celu w oknie naszego programu antyvirusowego, wybieramy skan całościowy i skanujemy nasz komputer w poszukiwaniu reszty niewykrytych przez program Malwarebytes wirusów i robaków.

Po zakończeniu skanowania zamykamy okno od antywirusa, uruchamiamy ponownie komputer i sprawdzamy czy uporczywe reklamy nas już nie nękają. (Uwaga ! Na niektórych stronach internetowych reklamy są dodane domyślnie przez ich właścicieli i to normalne gdy niewielkie reklamy pojawiają się na naszych ekranach. Jeżeli chcesz usunąć wszystkie reklamy, z każdej strony internetowej zainstaluj wtyczkę do swojej przeglądarki internetowej o nazwie „AdBlock Plus”). Jeżeli uporczywe reklamy pojawiają się nadal oddaj swój komputer do specjalisty.

Dziękuje za poświęconą uwagę i mam nadzieję że pomogłem Ci z denerwującymi wirusami, reklamami i innymi oprogramowaniami, które są niechciane na Twoim komputerze.