Historia kasy fiskalnej

kasy fiskalne
Płatność kartą przy pomocy urządzeń fiskalnych

Widzimy je wszędzie, w małych sklepikach, restauracjach, marketach i hipermarketach. Lista miejsc, w których ich używamy, mogłaby być nieskończenie długa.
Mowa tutaj oczywiście o urządzeniu, jakim są kasy fiskalne, to miasto, które można nazwać epicentrum kas fiskalnych. Dlaczego? Po prostu dlatego, że to ogromne manufakturowe i biznesowe miasto.

Wydaje się, że po prostu są, były i będą, ale czy zastanawialiście się nad tym, skąd wzięła się kasa fiskalna, kto ją wymyślił i kiedy powstała?
Czasem, zupełnie z czystej ludzkiej ciekawości, warto poznać historię przedmiotów użytkowanych na co dzień.

Historia Kasy fiskalnej.

Pierwsza maszyna rejestrująca obrót gotówki, czyli dzisiejsza kasa fiskalna powstała na przełomie XIX i XX wieku.
Pomysłodawcą i twórcą był James Jacob Ritty. W 1879 roku została opatentowana pod nazwą „Nieprzekupny Kasjer Ritty’ego”
Kasa narodziła się, ponieważ Ritty szukał pomysłu jak opanować chaos, błędy i oszustwa kasjerów w swoim saloonie Pony House.

Ciekawostka: Pierwsze dwa prototypy Jamesa opiewały o mechanizm maszyny do zliczania obrotów śruby napędowej statku.

W późniejszym czasie James wraz z bratem chcieli zająć się produkcją kas i otworzyli fabrykę, niestety było to ponad ich siły i wkrótce potem odsprzedali ją razem z patentem Jacobowi H. Eckertowi z Cincinnati. Ostatecznie właścicielem został John H. Patterson, który w 1884 roku odkupił fabrykę i utworzył przedsiębiorstwo National Cash Register Corporation, które istnieje do dziś dnia.