Bezpieczeństwo podczas transakcji online, czyli jak zabezpieczyć swój komputer przed wirusami i oprogramowaniami szpiegowskimi ?

W dzisiejszych czasach możemy bardzo łatwo zostać okradzeni, wystarczy jeden nasz błąd by stracić nasze pieniądze. Mowa tutaj oczywiście o płatnościach online, czyli przelewy bankowe wykonywane przez internet, płatności za pośrednictwem serwisu PayPal itp. Ktoś zapyta, przecież banki mają zabezpieczenia przed włamaniem się na moje konto bankowe, więc w czym problem ? Otóż śpieszę z odpowiedzią… Załóżmy iż podchodzimy do bankomatu by wypłacić np. 400 zł, bankomat ma swoje środki bezpieczeństwa, takie jak np. Kod PIN do naszej karty, który musimy podać przed wypłaceniem naszych pieniędzy. Świetny sposób ? Pewnie, lecz do momentu gdy ktoś pozna nasz kod. A więc wypłaciliśmy nasze pieniądze, idziemy szczęśliwie je wydać, wchodzimy do marketu, aż w końcu za bardzo przesadziliśmy z zakupami i do zapłaty mamy nie 400 zł, lecz 450zł. Co za pech. Ale cóż, zapłacić trzeba. Więc sięgamy po kartę do bankomatu by dopłacić, a tu nagle co ? Nie ma jej. Zostaliśmy okradzeni ponieważ kiedy szliśmy spokojnie chodnikiem do sklepu ktoś dyskretnie ukradł nam naszą kartę, myślicie sobie, nie ma co się śpieszyć, przecież złodziej za wiele z nią nie zrobi, bo przecież nasza karta jest zabezpieczona PIN’em. Ale co jeżeli złodziej stał za nami i widział nasz PIN, gdy wpisywaliśmy go w naszym bankomacie ? No właśnie. Tak samo jest z naszym komputerem, który nie jest dobrze zabezpieczony. Złodzieje internetowi, którzy włamują się na konta w banku są bardzo sprytni. Piszą specjalne oprogramowania, tzw. szpiegowskie, keyloggery. Oprogramowanie takie ma za zadanie po prostu śledzić zainfekowaną ofiarę, każdy nasz klik na klawiaturze itp. zostaje wyśledzony i zapisany, po czym przesłany do szpiega. Ofiara taka, którą z łatwością możemy być my, wchodzi na stronę swojego banku, podaje dane do logowania (Numer konta, hasło itd.) i jest szczęśliwa bo np. sprawdza swój stan konta, na którym widnieje ładna sumka w postaci 2500zł. A więc dobrze, pieniądze są, pora się wylogować i zaplanować wydatki. Ofiara idzie spać. Złodziej już zaciera rączki, ponieważ gdy ofiara logowała się na swoje konto bankowe, wszystkie dane potrzebne do logowania zostały wysłane wprost do niego. Ofiara budzi się, zamawia w sklepie internetowym nowy dywan do salonu. A więc dobrze, dywan zamówiony, ale trzeba jeszcze za niego zapłacić. Po co jechać do banku, marnować czas i paliwo na dojazd do banku by wykonać jeden głupi przelew o wartości przykładowo 60 zł, bo tyle wyniósł ofiarę koszt nowego dywanu. Więc najwygodniejszym sposobem jest płatność online, czyli przelew internetowy. Ofiara loguje się na swoje konto, a tam co ? Konto bankowe puste. Brak środków na przeprowadzenie transakcji. Właśnie ta osoba, padła ofiarą cyfrowej kradzieży.

Historia długa i dość przykra, lecz jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy. Jak się starać o odzyskanie tych pieniędzy, o tym dowiecie się w dalszej części tego poradnika.

A więc jak się zabezpieczyć przed wyczyszczeniem naszych środków z konta bankowego ? Najlepszym sposobem jest zakup legalnego oprogramowania antywirusowego, który będzie w 99% chronił nasz komputer, przed zagnieżdżeniem się wirusa, który będzie chciał nas szpiegować. Koszt takiego oprogramowania waha się w granicach od 130 do 180 zł na rok. Dla jednych to mały wydatek, a dla innych fortuna. Lecz warto się chronić przed kradzieżą, za każdą cenę, kiedy oczywiście często wykonujemy transakcje online. Na szczęście przedłużenie antywirusa na kolejny rok jest dużo tańsze od wykupienia nowej licencji, ponieważ takie przedłużenie kosztuje około 90 zł.

Dlaczego Antywirus w wersji darmowej jest gorszy od wersji płatnej ?

Darmowy antywirus nie chroni naszego komputera w 100%. Nie ma on takiego szeregu zabezpieczeń jak oprogramowanie antywirusowe w wersji płatnej. Nie będę tutaj przytaczał jakie to są funkcje i zabezpieczenia, ponieważ i tak 90% czytających ten artykuł nie będzie rozumiała o czym mówię, lub po prostu ich to nie interesuje. Istotne jest to iż płatne oprogramowanie antywirusowe chroni lepiej od darmowego. Oczywiście, lepszy jest darmowy antywirus, niż gdy mamy go nie mieć wcale. To nie podlega żadnej dyskusji.

Jakie są najlepsze oprogramowania antywirusowe ?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google (lub inne) frazy „Najlepszy antywirus” wyskoczy nam wiele ofert od różnych sprzedawców. Wszyscy piszą że to właśnie ich oprogramowanie jest najlepsze, więc w końcu które wybrać ?
Prawdę mówiąc, każde oprogramowanie w wersji płatnej jest bardzo dobre, i w 100% spiszę się lepiej od darmowego. Ja niżej zamieszczę listę kilku najlepszych (moim zdaniem) antywirusów na rok 2015.

Oprogramowania Antywirusowe w wersji płatnej:

KasperskyLab – Strona KasperskyLab

ESET – Strona ESET

G Data – Strona G DATA

Avast – Strona Avast

Dobrze, więc pierwsza forma zabezpieczenia jest już za nami. Przejdźmy teraz do kolejnej formy zabezpieczenia się przed kradzieżą.

Kolejnym sposobem jest aktualizacja swojego systemu operacyjnego. Aktualizacje, które otrzymujemy za darmo od producenta naszego systemu operacyjnego są bardzo ważne, ponieważ wnoszą one szereg zmian oraz nowych zabezpieczeń w tzw. zaporze oraz podstawowym systemie antywirusowym, który jest głęboko „wbudowany” w naszym systemie. Oczywiście posiadanie tego „oprogramowania antywirusowego”, który jest w systemie, nie zwalnia użytkownika z instalacji lepszego oprogramowania, chroniącego komputer i system, o którym mowa była wcześniej.

Uwaga ! Producent systemu operacyjnego Windows XP, firma Microsoft, nie wspiera już owego systemu ! Posiadacze tej wersji systemu operacyjnego, używając go dalej nie będą otrzymywać już wsparcia. Najlepszą opcją w tej sprawie jest zakup nowego systemu operacyjnego, np. Windows 7 lub Windows 8.

Aktualizacje są wykonywane zazwyczaj automatycznie przez system operacyjny. Gdyby jednak tak nie było należy przejść do usługi Windows Update, która jest zainstalowana już domyślnie w naszym systemie Windows. Aby przejść do tej usługi, kliknij w przycisk Start, który znajduję się w lewym, dolnym rogu ekranu, na pasku zadań, następnie odszukaj przycisku „Panel Sterowania” (Dla systemów Windows 7), w przypadku posiadania systemu Windows 8 i 8.1 procedura wygląda następująco: Przesuń kursor myszy na swoim ekranie w prawy, góry róg ekranu, lub wykonaj kombinację klawiszy na klawiaturze [Logo Windows] + C, na Twoim ekranie, powinien wysunąć się pasek, gdzie wybierasz zakładkę „Ustawienia”, a następnie „Panel Sterowania”. Po przejściu już do panelu sterowania, w prawym, górnym rogu okna odszukaj wyszukiwarkę, która oznaczona jest podpisem „Szukaj w Panelu Sterowania”. W wolnym polu wpisz frazę „Windows Update”. Tutaj sprawdź czy nie masz powiadomienia typu „Wymagana jest aktualizacja systemu”, bądź „Dostępne są aktualizacje”. Jeżeli masz takie powiadomienie, natychmiast zaktualizuj swój system. Przez ten proces bezpiecznie przeprowadzi Cię sam system.

I ostatnią formą zabezpieczenia jest chronienie komputera przez nas samych. Wystarczy po prostu uważnie śledzić to co instalujemy, i co jakiś czas przeglądać nasz komputer, czy w liście zainstalowanych programów nie ma podejrzanych oprogramowań. Dobrze jest również wykonywać co jakiś czas skanowanie komputera zakupionym przez nas oprogramowaniem antywirusowym.

Więc to były by wszystkie podstawowe i najłatwiejsze formy zabezpieczeń naszego komputera, by nasza maszyna mogła płynnie i bez żadnych problemów funkcjonować, oraz byśmy my mogli spać spokojnie, bez ryzyka utraty naszych pieniędzy. Teraz jeszcze pod koniec tego artykułu wyjaśnię jak ubiegać się o zwrot skradzionych pieniędzy i jakie są warunki by się w ogóle o to ubiegać.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście zgłoszenie kradzieży na Policję. Gdzie oddział specjalistów zajmie się naszą sprawą i Policyjni informatycy, powinni wyśledzić złodzieja. Kolejną sprawą jest zgłoszenie sprawy do swojego banku. Pamiętajcie jednak, by bank zajął się naszą sprawą musimy posiadać na swoim komputerze zakupione, aktualne i zainstalowane legalne oprogramowanie antywirusowe, oraz legalną, zakupioną wersję systemu operacyjnego, wraz z włączonymi wszystkimi zaporami. To są podstawowe warunki, by bank bez żadnych przeszkód i ryzyka z naszej strony, przeprowadził wszystkie ważne czynności w celu odzyskania naszych należności.

Dziękuję Ci za uwagę i mam nadzieję że od Teraz będziesz mógł/mogła bezpiecznie prowadzić, wygodnie i szybko zakupy przez internet, bez obaw przed żadnymi kradzieżami. Pamiętaj ! Złodzieje i hakerzy nie śpią ! Dlatego warto chronić swój komputer !